IELTS Nedir

International English Language Testing System, İngilizce'nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır. British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır. İstanbul, Ankara, İzmir'de sınav merkezleri bulunmakla beraber, başvuruları internet üzerinden istenildiği zaman yapılabilmektedir.

by / Thursday, 14 June 2012

Kimler için geçerlidir

International English Language Testing System, İngilizce'nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır. British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır. İstanbul, Ankara, Adana, İzmir'de sınav merkezleri bulunmakla beraber, başvuruları internet üzerinden istenildiği zaman yapılabilmektedir.

Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkedeki üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir. Türkiye'de IELTS'i kabul eden üniversite ve şirket sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin: Boğaziçi, Bilkent, Bilgi, Yeditepe Üniversiteleri ve THY, Yapı Kredi ve Akbank gibi. Ayrıca göçmenlik büroları ve devlet kurumları da IELTS sınavını tanımaktadırlar. YÖK'ün yayınladığı yönetmeliğe göre tüm üniversitelerimiz gerek İngilizce hazırlık muafiyet gerekse yüksek lisans ve doktora başvurularında IELTS'i kabul etmektedirler. Her üniversite farklı bir notu kabul edebilir. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi 7, Bilkent Üniversitesi 6.5 kabul etmektedir. Adayların kabul edilebilir notu okudukları üniversitelerin öğrenci işlerine başvurarak öğrenebilirler.

Sınav formatı ve puanlama

IELTS Sınavı Academic ve General Training olmak üzere iki modül seçeneğine sahiptir. General Training modülü genelde göçmenlik başvuruları için tercih edilir, Academic modül ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir. Hangi sınav modülünü almanız gerektiği konusunda, başvuracağınız kurumdan teyit almanız işlerinizi kolaylaştıracaktır. IELTS sınavı 4 beceriyi ölçmek üzere tasarlanmış bir sınavdır: Listening, reading, writing ve speaking. Genel ve akademik IELTS arasındaki tek fark ise reading ve writing kısımlarının farklı olmasıdır.

Başvurular

IELTS Başvuruları internet üzerinden yapılmaktadır. Belirtilen banka hesap numarasına, sınav ücretini yatırmanızın ardından, sisteme girerek IELTS başvurunuzu yapabilirsiniz.

British Council TL Hesabı

T.C Is Bankası Beyoğlu Şubesi Şube Kodu: 1011 Hesap No: 1386454 Hesap Sahibi İsmi(Alıcı) :British Council - Embassy Office of Cultural Counsellor Swift Code: ISBKTRISXXX IBAN CODE: TR600006400000110111386454

Banka makbuzunda yazılması gerekenler: Adayın Ismi, Sınav tarihi, Kimlik Numarası (Bu numara online kayıt esnasında kullanılan pasaport ya da T.C Kimlik no'su ile ayni olmak zorundadır) Başvurunuzu takip eden 5-6 iş günü içerisinde mail adresinize kullanıcı adı ve şifre gelecektir. Bu bilgiler ile sınavdan 5 gün önce www.britishcouncil.org.tr sitesine girerek sınava nerede ve saat kaçta girebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sınav gününde yanınızda olması gerekenler

* Yanınızda iki adet resimli kimlik (kimlik, ehliyet, pasaport vb.)
* Kimlik fotokopisi
* Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf (İnternet üzerinden yaptığınız başvuruda kullandığınız resimle aynı olmalıdır.)
* Orijinal başvuru formu

Tagged under
TOP